Mollom i PHPBB?
Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.
Klicka här för att se våra allmänna forumregler.
Mollom i PHPBB?
Kan man använda Mollom (Drupal-modul som förhindrar spam och fula registreringar) för ett PHPBB-forum och hur kan det åstadkommas i så fall? Det lär finnas en Open API för Mollom, men jag vet inte hur jag ska göra för att få in det i forumet.
A-B
Re: Mollom i PHPBB?
Re: Mollom i PHPBB?
Hur som haver, det finns inte någon färdig Modul för att köra Mollom på phpBB. Men det finns på sidan ovan en PHP5-klass, som någon skulle kunna ta tag i och skapa en MOD av.
BTW:
Jag tvivlar på att A-B är intresserad av phpBB+Joomla... (känner A-B).
Om man inte har ett inarbetat phpBB-forum, kan man ju bygga ett Forum i Drupal. Det finns även brygga för phpBB+Drupal (funerar så där), så kan man få samma situation som Slacker pratar om.
/marcus
Re: Mollom i PHPBB?
Jag får väl ta ta tag i forumdelen i Drupal i st, fast det är så många andra moduler som är mer intressanta för ögonblicket.
A-B
Re: Mollom i PHPBB?
Gillar!blomma skrev:Jag får väl ta ta tag i forumdelen i Drupal
Re: Mollom i PHPBB?
Noooooooooooooooooo!Marcus skrev:Gillar!forumdelen i Drupal
phpBB FTW 4-ever! <3
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 4 och 0 gäster


