Översätta knappar samt byta logga

Detta är ett arkiv för phpBB2 Support, Diskussion, MODar, Stilar och översättningar. Den tillhandahålls endast för referensändamål.

Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp

Fredrik
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 1
Blev medlem: 2004-01-06 12:12
Svar: 0

Översätta knappar samt byta logga

Inlägg av Fredrik »

Hej

Hur får jag knapparna att bli på svenska när jag lägger in svensk överstättning? Jag har laddat in subSilver men det räcker kanske inte?

phpbb loggan längst upp till vänster borde väl gå att byta ut mot en egen eller? Hur?

Båda frågorna berör version 2.0.6

Tack på förhand.
Användarens profilbild
Kail
Administratör
Administratör
Inlägg: 2937
Blev medlem: 2003-06-03 14:53
Svar: 0

Inlägg av Kail »

1. Du måste också ladda ner knappar för subSilver, de finns också på nedladdningssidan på phpbb.com.

2. Kolla i mappen templates/subSilver/images/ och ersätt bilden logo_phpBB.gif med en egen bild med samma mått.

Satans skitväder i stan idag...
Jakob Persson - Grundare av phpBB Sverige - IT-konsult - http://www.jakob-persson.com
The Complete phpBB Template Design Guide (phpBB 2.x): http://archive.jakob-persson.com/articl ... index.html
Användarens profilbild
Marcus
Hedersmedlem
Hedersmedlem
Inlägg: 4321
Blev medlem: 2004-01-07 22:12
Svar: 0

Inlägg av Marcus »

Eller så går du in in filen overall_header.tpl (som ligger i under templates/subSilver) och byter ut namnet på vilken logga som ska visas.

Så kan du döpa din logga till va du vill... :-)

/Marcus
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst