Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på sidan.
Kategoriregler
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.
Ett litet problem när jag skall ändra spåk i ACP under board settings har laddat upp danska och tyska men att ändra är ren lögn att göra står bara british
english någon som har samma problem? jag kör 3.1.1
Om du har ett mindre språk som danska som är det ovanligt att Moddarna finns översatta. Du kommer få översätta själv. Hoppas du kan danska, lol!
Jag har översatt nästan alla mina moddar själv. Några få postade jag till skaparen av modden för att dela med andra, men jag är inte riktigt säger på hur man ska zippa det osv. Jag tror jag gör det senare.
Men om det är någon här som vill ha mina översättningar så är det bara att höra av sig. Ni kan se vilka moddar jag har, på mitt forum. En del är mycket balla eller praktiska.
Tar du större språk som tex tyska och ryska - där många av Mod utvecklarna kommer från just de länderna, så finns modden på de språken. I övrigt så är det rena lotteriet, men svenska är oftast en förlorare.
Jag har spenderat flera timmar på översättning.
Kan inte alla danska? lol jag har ett par danskar på mitt forum så det skall nog lösa sig!
Plus att dom hade full översättning redan ute på systemet 3.1 .....lite före svenskarna som inte fått ut sitt än!
Totalt en dag kanske! Låter som det varit mer för din del.
Det värsta är att kvalitetskolla det man skrivit. Det blir både fel sammanhang och en del skrivfel av olika slag. Så himla tråkigt att hela tiden gå tillbaka och ändra några ord, när man ser sammanhanget för det man skrev.