Kategorityp länk problem

Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på sidan.

Moderatorer: Supportgrupp, Moderatorgrupp

Kategoriregler
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.

Klicka här för att se våra allmänna forumregler.
Skriv svar
studio6
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 6
Blev medlem: 2010-10-12 19:01
Svar: 0

Kategorityp länk problem

Inlägg av studio6 »

Hej :D
När jag skapar kategoritypen länk och struntar att fylla i fullständig url så blir det automatiskt en länk till min www domän!
Så om jag fyller i en kategorilänk så bygger den bara vidare på min domän! http://mindomän.se/[b]http://denlänkjag ... rskapa.se/[/b]

Hoppas ni förstår vad jag menar 8)
Användarens profilbild
Marcus
Hedersmedlem
Hedersmedlem
Inlägg: 4321
Blev medlem: 2004-01-07 22:12
Svar: 0

Re: Kategorityp länk problem

Inlägg av Marcus »

studio6 skrev:struntar att fylla i fullständig url
Och det beror på att om du inte skapar fullständig domän så blir <a>-taggen:

<a href="sidanjagvilllankatill.html">

Detta måste (enligt regelsystemet för webbläsartillverkning) tolkas som att sidan "sidanjagvilllankatill.html" finns på just den egna server, och faktisk på samma plats som nuvarande körda fil finns på.

Lösning? Ja, fyll i fullständ URL.

/marcus
Marcus Farrington - Administratör på phpBB Sverige
OBS! På förekommen anledning ges ingen support via PM.

Webb- & Drupalutvecklare på Webbyrå Grebban.
studio6
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 6
Blev medlem: 2010-10-12 19:01
Svar: 0

Re: Kategorityp länk problem

Inlägg av studio6 »

Tack då fick jag svar på den funderingen.
Men när jag skriver in den fullständiga url så händer detta:

Bad Request
Your browser sent a request that this server could not understand.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Apache/1.3.41 Server at http://www._domannamn_.se Port 80

Hur ska jag tolka det?
Senast redigerad av Marcus den 2010-10-14 10:37, redigerad totalt 2 gånger.
Anledning: Tog bort länken (står nu _dindoman_) eftersom vi inte vill skapa link-in till den typen av siter.
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst