Sammanställning av bevakningar

Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på sidan.

Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp

Kategoriregler
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.

Klicka här för att se våra allmänna forumregler.
Skriv svar
falke
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 2
Blev medlem: 2008-05-28 15:55
Svar: 0

Sammanställning av bevakningar

Inlägg av falke »

Finns det något bra sätt att få en överblick över vilka bevakningar en grupp användare har valt. Dvs. vilka kategorier och trådar de har valt? Skälet är att jag vill kunna veta om alla automatiskt blir notifierade när jag skriver något i en ny tråd.
Mvh/Bengt Falke
Peetra
Hedersmedlem
Hedersmedlem
Inlägg: 3281
Blev medlem: 2007-06-09 22:38
Svar: 0

Re: Sammanställning av bevakningar

Inlägg av Peetra »

Något sånt har jag inte sett till av i ACP iallafall.

Man an ju kolla opp ifall användarna bevakar de trådar de skriver i via ACP --> Användare och grupper --> Hantera användare och så väljer man namnet på den man vill kolla och ser på formuläret som heter inställningar. (Rullgardinsmeny till höger)

Ifall de har bockat Ja för "Meddela mig vid svar som standard:" så får de epost om nya svar i trådar de själva skrivit i.

Nån kan ju ha svängt ihop nån MOD för mer specifik koll kanske? Sådana kan man leta efter eller göra förfrågan om på http://www.phpbb.com/community/viewforum.php?f=81 och http://startrekguide.com/

Petra.
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst