Byta databas
Moderatorer: Supportgrupp, Moderatorgrupp
Då ser det ut såhär..
http://213.89.236.234/db.PNG
edit1; japp jag valde på bläddra och sen valde jag .sql filen... där är felmeddelandet jag får...
http://213.89.236.234/db.PNG
edit1; japp jag valde på bläddra och sen valde jag .sql filen... där är felmeddelandet jag får...
tog bort alla "charset=latin1" kanske va en 20st...Holger skrev:Öppna SQL-filen i en text-editor och ta bort "charset = latin1", det är där den fastnar.
Får fortfarande samma felmeddelande...
#1064 - You have an error in your SQL syntax. Check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'DEFAULT
--
-- Data i tabell `phpbb_auth_access`
Ok.. Jag har en fråga också!-- Jag bytte platsen på forumet /själva mappen till en annan mapp med ett nytt domän namn.. Innan jag gjorde detta så gjorde jag en backup på forumet. Nu när jag försöker logga in så hittar den inte login.php pga av att den letar efter den på fel URL, Men om jag klickar på forumsindex så är jag inloggad.. Jag försöker också gå in på admin panelen men samma sak där den kan inte hitta admin,php.. Hur gör djur?
menar du hela engine delen eller bara självaste ordet "ENGINE" från varje ställe ?
fick detta meddelande nu....
fick detta meddelande nu....
MySQL sa:
#1064 - You have an error in your SQL syntax. Check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '=InnoDB DEFAULT
--
-- Data i tabell `phpbb_auth_access`
--
Va detta till mig?Holger skrev:Du måste ändra domänmamn och skriptsökväg direkt i databasen.
Har du tillgång till phpmyadmin?
Klicka på tabellen phpbb_config och sedan på Visa/Browse. Där hittar du domän och skriptsökväg. Anpassa dessa två och sedan borde allt fungera igen.
Isåfall undrar jag om det är detta jag ska ändra

Bild2

Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst



