Knappar saknas
Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.
Klicka här för att se våra allmänna forumregler.
-
jonssonfredrik
- Medlem

- Inlägg: 12
- Blev medlem: 2010-11-15 13:29
Knappar saknas
Jag har skapat ett forum som ligger på www.htmltips.se, och har uppgraderat från 3.0.7 till 3.0.8 versionen.
När jag första gången installerade phpbb, och använde prosilver så fanns besvara-knapparna osv. Men så fort jag hade laddat upp we_clearblue temat och den svenska språkversionen så försvann dom? Dom finns med på alla förhandsgranskningar på webben osv, men inte på min sida.. Istället står det bara med text, besvara. Jag vill ha dom fina knapparna som följer med, både original och temat som jag laddat ner.
Finns det något sätt jag kan göra för att få detta att fungera via, exempelvis ACP?
Det ni bör veta också är att jag ändrade hela bildpaketet till prosilver, men ändå hände inget. Tänkte om de kanske var så att namnen på bilderna som följde med det nya temat var felstavat eller något, men ikke! Visades ändå inga bilder.
Någon som förstår vad jag menar, och kan hjälpa mig? Mvh Fredrik
Re: Knappar saknas
Re: Knappar saknas
SummerADDE.se
Re: Knappar saknas
we_clearblue använder sej utav prosilvers knappar, så kopiera bara in phpBB3\styles\prosilver\imageset\sv-mappen till phpBB3\styles\we_clearblue\imageset så kommer du ha knappar
Jag skickade med den i en bifogad fil om du behöver.
Lycka till!
Hugs
- Bilagor
-
- we_clearblue_sv.zip
- (15.7 KiB) Nerladdad 282 gånger
-
jonssonfredrik
- Medlem

- Inlägg: 12
- Blev medlem: 2010-11-15 13:29
Re: Knappar saknas
Jag återkommer med besked hur det gick!
-
jonssonfredrik
- Medlem

- Inlägg: 12
- Blev medlem: 2010-11-15 13:29
Re: Knappar saknas
Vad kan vara fel?:/
-
jonssonfredrik
- Medlem

- Inlägg: 12
- Blev medlem: 2010-11-15 13:29
Re: Knappar saknas
Tack för hjälpen!
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst




