Jag är på jakt efter hur man från java kan verifiera att användarens lösenord stämmer med vad som står i phpbb_users.user_password fält. Jag anar att $H$9EdsXXlG2xyZQM87aIfi0Adc91Vzez. är en hash som är icke reversibel. Den bör dock gå verifiera i java tycker jag.
Lösenordet är envägskrypterat, hashat å saltat. Jag tror att du hamnar å läsa på hur phpBB validerar lösenorden och sen konvertera till java. Jag kan tyvärr inte hjälpa dig mer där.
Får man av nyfikenhet fråga vad du ska göra med en sånhär funktion?
Då den inloggade delen är forumsidan baserad på phpBB för vår samfällighet så tänkte jag att användarna ska få rapportera in sin förbrukning av värme vatten. Jag kan java men inte php så jag vill skriva inrapporteringsdelen i java / jsp.
Så.. eftersom användarna i vår förening redan är registrerade så tänke jag återanvända databasen som phpbb använder sig av. Lite jobbigt beroende bara när man uppgraderar phpbb & dom modellerar om db.
Jag lyckades få metoden phpbb_check_hash i ovan länk att fungera med ovan länks kod. Skickar man in pwd & hashen så returnerar den true när rätt lösen angetts, jag har provat ändra hash & pwd så det ser ut att fungera. Däremot så blir det inte samma hash som i databasen om jag använder phpbb_hash("mittpwd"); vilket förvånade mig då checkfunktionen verkade fungera.