Alfabetisk sortering (av medlemslistan)

Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på sidan.

Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp

Kategoriregler
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.

Klicka här för att se våra allmänna forumregler.
Användarens profilbild
tumba25
Hedersmedlem
Hedersmedlem
Inlägg: 2097
Blev medlem: 2007-04-18 10:38
Svar: 0

Re: Alfabetisk sortering (av medlemslistan)

Inlägg av tumba25 »

Jag valde att istället titta vad som inte ska köras via LOWER(). Det är bara inläggen och ranken som inte ska den vägen. Det kommer inte att behövas en siffra till för tiderna förrän år 2285 eller däromkring och då är det ett typiskt NAP, så det gör inget om dom sorteras som text just nu.

Fälten för användarnamn, webbplats, e-mail och andra textfält som kanske läggs till ska sorteras som text.

Kod: Markera allt

$order_by .= (($sort_key != 'd' && $sort_key != 'm') ? 'LOWER(' : '') . $sort_key_sql[$sort_key] . (($sort_key != 'd') ? ') ' : ' ') . (($sort_dir == 'a' && $sort_key != 'm') ? 'ASC' : 'DESC');
Ändrar i det ursprungliga inlägget.

ps: NAP är ur Guiden = Någon Annans Problem.
Bild
Developer @ phpBB MOD Team

Behöver du en modifikation skriven/installerad för ditt phpBB-forum? Eller kanske annan specialanpassad kod och/eller en server-administratör? https://tumba25.net/
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst