Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på sidan.
Kategoriregler
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.
Ganska lite upplysningar där... generellt sett ser det ut som felmeddelandet kommer från php och/eller servern.
Dvs. antingen tillåter inte din server att BCC används eller så har mail() fått ett otillåtet värde att jobba med (t.ex. en order till webbservern eller en injection i databasen).
/marcus
Marcus Farrington - Administratör på phpBB Sverige
OBS! På förekommen anledning ges ingen support via PM.
Hej
Ja, den försöker skicka mail med någon dold mottagare som den lägger till själv i headers och det tillåts inte utan alla mottagare måste läggas till korrekt via php, enklaste är om man inte har dold mottagare på mailet utan skickar alla som to och cc, då ska det godkännas.
Kan man ta bort den dolda mottagaren ? i admin står det så här på mass mail :
Massutskick
Här kan du skicka ett meddelande till antingen alla användare eller alla användare i en specifik grupp som har inställningen att ta emot massutskick aktiverad. Ett e-postmeddelande kommer att skickas ut till den angivna administrativa e-postadressen med en hemlig kopia till alla mottagare.
Du bör inte ta bort dom dolda mottagarna. Dom flesta vill inte att deras mailadresser sprids.
phpBB3 bygger upp sina mail på rätt sätt, med php. Det finns en inställning i ACP > Allmänt > e.postinställningar > Paketstorlek för e-post. Den är 50 som standard, ofta hjälper det att sätta den till 0 om man har problem med massmail.
Behöver du en modifikation skriven/installerad för ditt phpBB-forum? Eller kanske annan specialanpassad kod och/eller en server-administratör? https://tumba25.net/
Behöver du en modifikation skriven/installerad för ditt phpBB-forum? Eller kanske annan specialanpassad kod och/eller en server-administratör? https://tumba25.net/