Vidarebefodra till mapp
Moderator: Moderatorgrupp
Vidarebefodra till mapp
Säkert en jättenkel fråga men... Iallafall så håller jag på med en site och efter att ha installerat Joomla i root-mappen, så börjar det krångla det lite... När jag ska fixa och dona i FTPn så är det ju jättekrångligt, för det finns ju en massa filer att hålla reda på... Och att installera phpBB och en massa anat gör det inte bättre... Så jag bestämmde mig för att lägga hela Joomla i en egen mapp... Men då blir det ju dumt, för, man kommer ju inte till den mappen först... Så jag vill veta hur jag dixar så att de som skriver http://www.mindoman.com/ kommer till http://www.mindoman.com/home/
Tacksam för svar.
Ha de gött!
//Alvedon
Re: Vidarebefodra till mapp
Kod: Markera allt
<?php
header("Location: http://www.mindoman.com/home/");
exit;
?>Kod: Markera allt
<html>
<head>
<title>Mindoman.com</title>
<meta http-equiv="refresh" content="0;URL=http://www.mindoman.com/home/">
</head>
</html>Re: Vidarebefodra till mapp
Men allra bäst (shameless plug!) är att dumpa Joomla helt och använda Drupal i stället. Jag känner till en massa folk som gått från Joomla till Drupal efter att de insett att de suttit med en lösning som är inflexibel och ångrat sig och då fått problemet att flytta hela sin webbplats till Drupal. Det är bättre att inte göra det misstaget alls.
The Complete phpBB Template Design Guide (phpBB 2.x): http://archive.jakob-persson.com/articl ... index.html
Re: Vidarebefodra till mapp
Även jag är efter div. tester av de ovan nämnda mer förtjust i Drupal, men det kan finnas så många skäl till att man har Joomla så det är inte alltid bara att säga "byt till något annat".
Kan vi inte skippa den diskussionen i varje tråd där ett annat CMS nämns...
/marcus
Re: Vidarebefodra till mapp
Har vi besvarat din fråga alvedon?
The Complete phpBB Template Design Guide (phpBB 2.x): http://archive.jakob-persson.com/articl ... index.html
Re: Vidarebefodra till mapp
Re: Vidarebefodra till mapp
Tycker det känns väldigt enkelt att skriva...
...just artiklar!
Re: Vidarebefodra till mapp
Är inte så positiv till joomla, drupal med flera.
Men jag skulle gärna vilja använda ett sådant system.
Ingen support via PM!
Re: Vidarebefodra till mapp
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst




