Sätta upp ett forum.???

Detta är ett arkiv för phpBB2 Support, Diskussion, MODar, Stilar och översättningar. Den tillhandahålls endast för referensändamål.

Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp

jkbpower
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 2
Blev medlem: 2007-01-24 19:02
Svar: 0

Sätta upp ett forum.???

Inlägg av jkbpower »

Hej,
Jag vill sätta upp ett forum men har inte mycket kunskap (rättare sagt ingen) om forum,SQL server mm och allt vad det heter.

Kan nån förklara hur jag ska gå till väga för att sätta upp ett eget forum steg för steg eller finns det någon bra guide för detta.
Kan jag sätta upp ett forum och ha det på min egen dator?
Hur gör man?

Tacksam för svar!!

/Jkbpower
neonodia
Gammal medlem
Gammal medlem
Inlägg: 95
Blev medlem: 2005-06-15 12:48
Svar: 0

Inlägg av neonodia »

Först och främst måste du ha ett webhotell som stöder phpbb och som har mysql, Alternativt egen webserver, mysqlserver och phpbb.

Sen så är det nästan ett måste med någon som sorts grundläggande kunskaper när det gäller html /webdesign.

VAMP är ett paket som har allt för att kunna köra ett forum /hemsida på, lokalt på din dator alltså. Börja med att ladda ner det och få det att funka. Sen så medföljer det instruktioner om hur du installerar ett phpbb forum när du laddar ner install filerna http://www.phpbb.com/downloads.php <-------
jkbpower
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 2
Blev medlem: 2007-01-24 19:02
Svar: 0

Inlägg av jkbpower »

Tack för hjälpen.
Var hittar jag VAMP?
/JKBPower
Användarens profilbild
Marcus
Hedersmedlem
Hedersmedlem
Inlägg: 4321
Blev medlem: 2004-01-07 22:12
Svar: 0

Inlägg av Marcus »

Marcus Farrington - Administratör på phpBB Sverige
OBS! På förekommen anledning ges ingen support via PM.

Webb- & Drupalutvecklare på Webbyrå Grebban.
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst