Problem med inloggning

Detta är ett arkiv för phpBB2 Support, Diskussion, MODar, Stilar och översättningar. Den tillhandahålls endast för referensändamål.

Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp

Lennie
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 4
Blev medlem: 2006-09-09 00:31
Svar: 0

Problem med inloggning

Inlägg av Lennie »

Tjenare,
Jag har ett problem när jag & användare ska logga in.

1. När jag ska logga in så kommer "Sidan kan inte visas" & stegar jag bakåt i webbläsaren så är jag inloggad.
2. När jag ska Gå till Administrationspanelen, så kommer jag inte in, webbläsaren bara tänker & tänker, kommer sen upp " sidan kan inte visas.
3. När en användare ska logga in så kommer "Sidan kan inte visas" & stegar han bakåt i webbläsaren så är han inloggad.

Jag kan heller inte komma in hit minsida.domän/admin/index.php

Vad kan detta vara för fel? nån som vet?

Mvh Lennie
jackpac
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 1
Blev medlem: 2006-09-09 03:15
Svar: 0

humm

Inlägg av jackpac »

jag har exakt samma problem :(
Användarens profilbild
Marcus
Hedersmedlem
Hedersmedlem
Inlägg: 4321
Blev medlem: 2004-01-07 22:12
Svar: 0

Inlägg av Marcus »

Så här är det:

Vissa sidor i phpBB går det att gå till bara genom att klicka på länkarna. Det som händer att phpBB tar:

Aktuell URL (t.ex. http://www.mindoman.se/forum/) och lägger till sidan man vill gå till (t.ex. memberlist.php).

Adressen blir då: http://www.mindoman.se/forum/memberlist.php

Men vissa sidor, så som login och adminpanelen, är av säkerhetsskäl bara möjliga att nå genom ett uppslag i databasen. Och om då databasen inte har samma adress lagrad (exakt samma) så kommer det att bli fel.

T.ex. om databasen innehåller bara "mindoman.se" så kommer den att kasta dig till http://mindoman.se/forum/login.php (där du inte är inloggad) under inloggningskontrollen.

Därför fungerar det bra att gå tillbaka och vara inloggad. Under Admin är detta helt oaccepterat och därför kommer du inte in.

Du måste via din databashanterare, t.ex. phpmyadmin, ändra så att du har helt rätt URL.

/marcus

PS!
Det finns massor med gamla inlägg om just detta... sök gärna innan ni ställer frågor på forumet... gäller inte bara i detta fall.
DS!
Marcus Farrington - Administratör på phpBB Sverige
OBS! På förekommen anledning ges ingen support via PM.

Webb- & Drupalutvecklare på Webbyrå Grebban.
Lennie
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 4
Blev medlem: 2006-09-09 00:31
Svar: 0

Inlägg av Lennie »

Tjenare,
Testa att ladda ner denna & installera
Auto Cookies MOD

Laddu upp install mappen till forumets root katalog

Webbläsaren ska peka till:

http://www.dinsida.domän/forum/install/cookie.php

Kolla igenom & spara

Ta bort /install mappen.

Detta fick mitt att fungera iallafall =)

Ha det gött
Mvh Lennie
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 16 och 0 gäster