Sida 1 av 1

Search ruta på fel ställe och links går inte öppna

Postat: 2008-02-14 18:32
av Suss
Hej!
Jag har inte varit aktiv och uppdaterat mitt forum på länge.
Jag har inte all information här och nu om webhotell etc. men kan plocka fram om ni behöver.
Jag har en jätteful searchruta (+ en on knapp med valet nyheter och all topics) som ligger och skräpar mitt på sidan ganska högt upp. Precis nedanför "loggan" men ovanför "välkomstmeddelandet". Den finns på alla sidor man går till oavsett om det är i tex. forum, länksidan eller startsidan. Den finns inte med i "blocks" där finns bara nån annan searchmodul som ligger som en vanlig oaktiverad länk.
Hur får jag bort den fula searchrutan??

Om man från admin ska kolla vilka länkar som tipsats om så står det 135 st, antar att det mesta är "spam" då vi inte har så mkt trafik på sidan än. När jag klickar på den för att gå in och kolla hänger sig hela explorer och ibland får man starta om datorn. Hur ska jag lösa det? Kommer aldrig in.

Sen skulle jag gärna ha lite tips om hur man (smart och billigt) marknadsför sin sida?
Har nån gratisgrej med bannerutbyte men jag skulle vilja få mer målinriktat.. Har provat lite med metataggar men är osäker att jag gör rätt..

Jag är inte proffs på detta så förklara gärna så enkelt som möjligt och ställ gärna frågor för att få den info ni behöver för att kunna svara på mina frågor.

Tack så JÄTTEMYCKET på förhand!

/Suss

Re: Search ruta på fel ställe och links går inte öppna

Postat: 2008-02-19 18:28
av tumba25
Börja med att läsa här http://www.phpbb-se.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=334 och lämna så mycket information du kan.

Den fula sökrutan finns nog i templates/ditt tema/overall_header.tpl om den finns på varje sida. Du får radera den därifrån.

Det körs antagligen något Java-skript när du klickar på tipsalänkarna.

Börja med att anmäla sidan till Google så dom kommer och tittar. Det finns säkert information om SEO här på phpbb-se om du söker.

/J