Sida 1 av 1

Ny version (2.0.21)

Postat: 2006-06-08 01:01
av Marcus
Hej på er!

Det finns nu en ny version av phpBB att hämta hem.

Har man ett hårt MOD:at forum är "Code Changes" att rekommendera.

Mer info på: http://www.phpbb.com

/marcus

Postat: 2006-06-08 16:12
av Joakim
Man ska ju inte klaga, men det är svårt att inte bli trött på alla uppdateringarna. Vad är det egentligen som gör att de släpps så ofta ? Gör alla forum likadant ?

Postat: 2006-06-08 23:29
av caras
för er som uppdaterar manuellt (code changes) och använder notepad/anteckningar så var extra nogranna med var ändringen i login.php ska göras

Postat: 2006-06-10 01:40
av Marcus
Joakim skrev:Man ska ju inte klaga, men det är svårt att inte bli trött på alla uppdateringarna. Vad är det egentligen som gör att de släpps så ofta ? Gör alla forum likadant ?
Vet inte riktigt hur man prioriterar detta i utvecklingsteamet, men då man upplever att man har något att släppa så gör de väl det.

Tänk på att det inte är något företag som ligger bakom... så vi ska väl vara tacksamma att några tar tag i att släppa bugfixar lite då och då. Hur skulle du vilja ha det? En release varje månad, vare sig det behövs eller ej... eller en release så snart de fixat ett/flera säkerhetsproblem... eller... ja något annat sätt.

/marcus

Postat: 2006-06-10 09:02
av Joakim
Nä..det var precis det jag menade med att man inte skall klaga :D

Tycker det är konstigt att de hittar nya saker hela tiden bara...

Postat: 2006-06-12 10:04
av Holger
Om du visste vad de hittar i Win XP och Mac OS varje dag!

/H