Jag sökte men hittade inga inlägg som tog upp det här.
Jag har sedan en tid tillbaka undersökt möjligheterna att helt enkelt sätta ihop två olika phpBB-forum till ett och samma. Har sökt på phpBB:s webbplats men inte hittade inget definitivt svar på den här problemet. Fanns visst någon MOD, men den verkade inte fungera helt eller hade brister på något sätt.
Täntke höra om det är någon här på phpBB Sverige som vet något?
Det som gör mig tveksam till dessa MODs är att respektive trådar är fulla med användare som får felmeddelanden - utan att utgivaren verkar rätta till eventuella buggar...
Vad du skulle kunna göra är att programmera ett litet skript som gör följande (siffrorna är bara ett exempel):
Vi utgår ifrån att det första forumet har 100 användare, ett par har raderats ..., alltså sista användar-ID är 105.
I databasen för det andra forumet måste du nu addera 105 till befintliga användar-ID.
Samma procedur (men med andra siffror) måste du göra med Inlägg och Svar.
Sedan är det naturligtvis så att kategori1 i forum1 har ett annat tema än kategori1 i forum2, det blir ett mycket stökigt NYTT forum efter sammanslagningen.
Så jag skulle i vilket fall som helst använda ovan nämnda metod på
phpbb_categories
phpbb_forums
phpbb_topics
phpbb_posts
phpbb_posts_text
phpbb_users
Sedan är ju phpbb_user_group starkt anknuten till användarna ... jag vet inte vad som måste göras med den ...
Allt som allt måste ett sådant steg tänkas igenom MYCKET noga.
Det här är så pass avancerad kodning att jag inte har minsta chans att klara att skapa en egen sådan här MOD, tyvärr.
Att det blir rörigt i forumet direkt efter en sammanslagning kan jag leva med, det är ju bara att manuellt gå in och moderera så att alla inlägg hamnar där det ska. Problemet är att få ihop allt i "samma påse" till att börja med.
Verkar som att jag får stå ut med att avvakta tills förbättringar görs på befintliga MODs som finns på phpBB. Vågar inte genomföra det här i nuläget.
Jag har nu läst igenom båda ämnena på phpBB ganska noga. De tar upp samma script, men i två olika versioner. Båda ämnena har dock användare som har fortsatt använda respektive script. Vilket av dessa två rekommenderar ni på phpBB Sverige?
Har nu testat det där i ett antal timmar och följt vad användarna och inlägget i de två olika trådarna har att säga. Jag ändra olika saker, såsom "table prefix", med mera, men jag lyckas inte!
Finns det något sätt som man manuellt kan gå in och kopiera, införa enskilda tabellers innehåll från en databas till en annan i PHPMyAdmin, på något sätt?
Jag har hört talats om folk som låst det genom att konvertera två forum till exempelvis Invision Power Board, gjort i sammanslagning på så sätt och sedan konverterat det sammanslagna forumet tillbaka till phpBB. Någon här som har erfarenhet av ett sådant förfarande?